آیا آسپرین درمانی برای کووید-۱۹ موثر است؟

آیا آسپرین درمانی برای کووید-۱۹ موثر است؟

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

 تاکنون بیش از ۱۶ هزار بیمار مبتلابه کووید- ۱۹بستری‌شده در بیمارستان انگلیس در آزمایش RECOVERY شرکت کردند. این بیماران به‌طور تصادفی علاوه بر مراقبت‌های استاندارد درمان‌های تجربی را نیز دریافت می‌کنند. این آزمایش، اولین آزمایش بزرگ بود که شواهدی مبنی بر این یافت که استروئیدهای رایج می‌توانند برای موارد شدید ابتلا به کووید-۱۹نجات‌دهنده باشند. این آزمایش همچنین شواهدی را نشان داد که سایر درمان‌ها، ازجمله داروی هیدروکسی کلروکین داروی ضد مالاریا نیز در درمان این بیماران می‌تواند مفید باشد. یافته‌های این آزمایش، استاندارد فعلی درمان بیماران کووید -۱۹ را تا حد زیادی شکل داده است.

به گزارش نیوز، این گروه تحقیقاتی به آزمایش سایر گزینه‌های امیدوارکننده در درمان بیماری کووید-۱۹ ادامه داده است و آخرین آن‌ها آسپرین است. پیش‌بینی می‌شود ۲۰۰۰ بیمار در کنار مراقبت‌های استاندارد، دوز آسپرین دریافت کنند و با افرادی که تحت مراقبت اضافی قرار نگرفتند، مورد مقایسه قرار گیرند. افرادی که به آسپرین حساسیت و یا خونریزی عمده دارند از این آزمایش خارج می‌شوند. نتیجه اصلی مطالعه بر اساس میزان مرگ‌ومیر افراد پس از ۲۸ روز مشخص خواهد شد.

تصور می‌شود بسیاری از عوارض شدید کووید- ۱۹ شامل مشکلات لخته شدن خون است. برخی از محققان در این مورد استدلال‌هایی ارائه کردند و حداقل نتایج یکی از مطالعات اخیر نیز نشان داده است که استفاده از آسپرین می‌تواند منجر به بقای بیشتر بیماران مبتلابه کووید-۱۹ شود؛ اما معمولا تایید داده‌ها از آزمایش‌های بالینی تصادفی و کنترل‌شده در مقیاس بزرگ مدت زمان زیادی زمان لازم دارد تا پزشکان به‌طور گسترده‌ از آن به‌عنوان درمان جدید استفاده کنند و گروه RECOVERY امیدوار است این داده‌ها را فراهم کند.

مارتین لندری، محقق دانشگاه آکسفورد و یکی از دانشمندان برجسته این پروژه گفت: ثبت‌نام بیماران در یک آزمایش تصادفی مانند RECOVERY تنها راه ارزیابی این مورد است که آیا فواید واضحی از این نوع درمان برای بیماران مبتلابه کووید-۱۹ وجود دارد و آیا این مزایا از عوارض جانبی بالقوه مانند خطر خونریزی بیشتر است.

درمان‌های فعلی مانند استروئیدها فقط برای شدیدترین موارد کارایی دارند و هنوز هیچ درمان روشنی در تاثیرگذاری برای جلوگیری از بدتر شدن موارد متوسط ‌ارائه نشده است؛ بنابراین کارایی آسپرین بسیار ضروری است، به‌خصوص که بیماری همه‌گیر در سراسر جهان روزبه‌روز بدتر می‌شود. در این هفته تعداد موارد رکورددار در مکان‌هایی مانند ایالات‌متحده دیده‌شده است و یا سراسر اروپا به خانه‌نشینی جدید وارد شدند.

لازم به ذکر است، سایر درمان‌هایی که این گروه مورد آزمایش قرار می‌دهد، شامل آنتی‌بیوتیک آزیترومایسین، توسیلیزوماب، داروی ضد التهاب مفاصل و کوکتل آنتی‌بادی آزمایشگاهی ساخته‌شده شرکت رجنرون (Regeneron) است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *